VAKCINÁCIA

Čo je to HPV?

HPV je označenie pre ľudský papilomavírus, vyskytujúci sa na ľudskej koži a slizniciach. Napáda mužov i ženy. Ide o veľmi rozšírený infekčný vírus, ktorý sa v súčasnosti vyskytuje u 4 z 5 ľudí. HPV sa šíri ľahko a rýchlo, pretože častokrát sa spočiatku neprejavuje žiadnymi symptómami. 

Ako sa HPV prenáša?

K prenosu HPV dochádza všetkými formami sexuálneho styku, ale aj prenosom z úst, či rúk na pohlavný orgán. HPV vírus sa môže prenášať dokonca aj bozkávaním, či tzv. suchým stykom, napr. použitím uteráku po infikovanej osobe. HPV vírus sa môže prenášať aj z infikovanej matky na dieťa počas vaginálneho pôrodu či 

Aká je prevencia proti HPV?

HPV je jediným onkogénnym vírusom, proti ktorému existuje prevencia vo forme očkovacej látky. Samotné očkovanie pred HPV však vírus nelieči, ale môže výrazne chrániť pred rozvinutím ochorenia, ako aj pred novými typmi vírusov. Očkovanie vo výraznej miere chráni pred tými typmi vírusov, ktoré spôsobujú genitálne bradavice a karcinóm. Viac o prevencii sa dozviete po kliknutí sem.

80 %

dievčat a žien sa niekedy v priebehu života infikuje aspoň 1 typom vírusu HPV.Zistená HPV infekcia JE NELIEČITEĽNÁ. Možno liečiť len jej prejavy, teda ochorenie, ktoré HPV infekcia vyvolala. Najúčinnejšou prevenciou HPV ochorení je teda HPV infekcii úplne predísť pomocou očkovania a chodiť na pravidelné preventívne prehliadky.

Výhody očkovania sú najmä

Individuálna ochrana ako prevencia pred vznikom ťažkých predrakovinových lézií krčka maternice, vulvy, vagíny a anusu a nádorov krčka maternice a anusu, ktoré sú spôsobené určitými onkogénnymi typmi HPV. Zníženie rizika nutnosti prodstúpenia chirurgických zákrokov na krčku maternice. Ochrana potenciálnych partnerov a partneriek

Existuje viacero očkovacích schém, závislých od veku pacientov. Všetky potrebné informácie nájdete na oficiálnych weboch výrobcov vakcín či v špecializovaných ordináciách. Ak máte podozrenie na ochorenie či máte viacero otázok o HPV, kontaktujte svojho lekára alebo navštívte web www.urocentrum.sk a objednajte sa na vyšetrenie odborníkom.

2- valentná vakcína (Cervarix)

4-valentná vakcína (Gardasil)

9-valentná vakcína (Gardasil9)

Rakovina krčka maternice v SR

0
prípadov rakoviny krčka maternice ročne
0
je štandardizovaná incidencia na 100 000 žien
0
slovenských žien ročne umiera na toto ochorenie

Ste riziková skupina? Otestujte sa!

    Nákupný košík