Takto vznikala iniciatíva #sgumičkou. Pomáhajte nám pomáhať!​

Z otázok o očkovaní, ktoré pravidelne dostávam, je suverénne najčastejšou tá o očkovaní proti HPV. Tento článok preto vznikol aj vďaka spolupráci s Lekárňami Partner a iniciatíve #sgumičkou a dozviete sa v ňom:

Čo je to HPV vírus a prečo je nebezpečný
Ako sa vieme pred ním chrániť
Kedy a koho očkovať proti HPV vírusu
Aké pokroky sme v tejto oblasti už dosiahli

HPV, alebo aj ľudský papilomavírus je vlastne taká rodina vírusov, ktorá má rôzne podtypy. Tieto podtypy delíme podľa ich schopnosti vyvolať nádorové zmeny u príjemcu (ktorým je výlučne človek) na vysokorizikové (typy 16, 18, 31, 33, 45), ktoré sú zodpovedné až za tri štvrtiny karcinómov v anogenitálnej oblasti. Potom máme ešte nízkorizikové typy, ktorých je cca 15. okrem onkologických ochorení však papilomavírusy môžu spôsobiť aj iné ochorenia, ako napríklad bradavice a kondylómy. Čo je na HPV vírusoch zaujímavé, je, že rôzne typy majú bližšie k rôznym epitelom a týmpádom aj vyvolávajú rôzne druhy karcinómov. Prečo by sme sa ich teda mali báť? Najmä pre ich onkogénny potenciál. Ale čo to vlastne ten onkogénny potenciál je? Infekciu HPV vírusom prekonalo v nejakom momente asi 80% populácie. Väčšinou sa táto infekcia v epiteli sama vyhojí, ak nám dobre funguje imunita, telo si s ňou poradí.

Riziko, že sa infekcia prehupne do onkologického ochorenia stúpa:

A tak si poviete, že veď vy partnerov nestriedate, chlamýdie nemáte, máte jedno dieťa a na preventívky chodíte, načo by ste sa potom obávali. A ja vás za to chválim, no to neznamená, že rakovinu krčka maternice nemôžete dostať, len že ste významne znížili toto riziko.


Riziko prenosu HPV môžete tiež znížiť používaním kondómu, najmä ak nie ste v stálom vzťahu. Avšak, kondóm vás pred HPV infekciou nechráni úplne, pretože prenos je pri kontakte slizníc, takže ani nemusíte mať pohlavný styk.

Ďalším významným pomocníkom, ktorým viete znížiť riziko ochorenia na onkologické ochorenie spôsobené HPV vírusom je očkovanie. Treba povedať, že tiež nie je stopercentné, ale jeho účinnosť sa odhaduje asi na 93%. Očkovať proti HPV vírusom sa dá kedykoľvek počas života, najlepšie však pred začatím pohlavného života. Dobrou správou je, že očkovaciu látku Cervarix, ktorá chráni pred HPV typom 16 a 18 preplácajú zdravotné poisťovne v plnej výške v trinástom roku života. To znamená, že musí byť podaná do dňa 13tych narodenín dieťaťa. Zdravotné poisťovne však deťom ponúkajú čiastočnú úhradu tejto vakcíny aj neskôr, každá poisťovňa má však iné podmienky. Okrem Cervarixu je u nás ešte dostupná vakcína Gardasil 9, ktorá chráni pred deviatimi najčastejšími typmi HPV vírusov. Z nej prepláca polovicu verejné zdravotné poistenie a druhú si hradí poistenec sám.

Pravidelne sa mi opakujú otázky, či dám dievčatá zaočkovať, kto sa môže očkovať a prečo je to dôležité. Očkovať dievčatá samozrejme dám, avšak budú vo veku, kedy aj ony samy budú mať k tomu čo povedať. Verím však, že sa na tom dohodneme diskusiou. 12-ročné deti už podľa mňa do týchto rozhodnutí majú čo povedať aj samé, dôležitá je komunikácia a najmä výchova k zodpovednosti za svoje zdravie. Očkovanie je dôležité aj pre chlapcov v tomto veku, jednak rakovina penisu a genitálne bradavice nie sú ničím príjemným a potom aj nepreniesť HPV na svoje budúce partnerky je zodpovednosť, ktorú na seba môže vziať muž. Očkovať odporúčame aj dospelé ženy, aj tie u ktorých už HPV infekcia bola zistená, pretože je to prevencia proti ďalším typom HPV vírusov. Očkovanie sa odporúča aj ženám, ktoré majú dyspláziu krčka maternice a idú podstúpiť, alebo podstúpili konizáciu. A to najmä preto, že aj po konizácii môže dojsť k reinfekcii tým istým, alebo iným typom HPV vírusu.

Očkovanie proti HPV vírusom je možné najmä vďaka pánovi Haraldovi zur Hausenovi, ktorý pracoval v Nemeckom Inštitúte Pre Výskum Rakoviny v Heidelbergu. Prišiel na to, že rakovina krčka maternice je spôsobená vírusom HPV, ktorý dokáže svoju genetickú informáciu zabudovať do buniek v hostiteľskom epiteli. To umožnilo vývoj vakcíny proti HPV a významne sa tak znížil výskyt rakoviny krčka maternice, ktorá bola druhým najčastejším onkologickým ochorením u žien. Pán zur Hausen za tento svoj objav dostal Nobelovu cenu v roku 2008. Odvtedy už však prešlo veľa času a niektoré krajiny zobrali túto výzvu vážne. Austrália sa stala prvou krajinou, kde v roku 2007 zaviedli očkovací program pre dievčatá a v roku 2013 ho rozšírili aj o chlapcov. Okrem toho zmenili svoj skríningový program tak, že už nerobia cytologické vyšetrenie z krčka maternice, ale hľadajú priamo HPV infekciu. Vďaka tomu znížili výskyt genitálnych bradavíc, u žien prekanceróznych zmien na krčku a výskyt HPV kmeňov zodpovedných za rakovinu sa znížil o 77%. Ak si udržia tento trend, majú veľkú šancu stať sa prvou krajinou, kde už rakovinu krčka maternice nebudú poznať.
Na Slovensku samozrejme nemáme dáta, pretože údaje z onkologického registra sú od roku 2012 nedostupné. Ale rakovina krčka maternice je na Slovensku na piatom mieste v onkologických ochoreniach a ročne postihuje asi 700 žien, z ktorých približne 200 na toto ochorenie zomrie. To je dosť veľa na to, že je to takmer úplne preventabilné ochorenie, nemyslíte?

Sexuálne zdravie je omnoho viac ako potraty a rodenie detí. Momentálne je HPV oveľa dôležitejšou témou a veľmi by som si priala, aby som počula v parlamente hádky o tom, či robiť cytológiu alebo dôkaz HPV, čo budeme robiť s nefunkčným onkoregistrom a či náhodou neumožniť plnú úhradu deväťvalentnej vakcíny zo zdravotného poistenia.

Národný onkologický register. Incidencia zhubných nádorov v Slovenskej republike. 2011. http://www.nczisk.sk/Statisticke_vystupy/Tematicke_statisticke_vystupy/Onkologia/Vystupy_NOR_SR/Pages/Incidencia-zhubnych-nadorov.aspx

Genital HPV Infection – Fact Sheet. 2019. Leyden WA et al. J Natl Cancer Inst. 2005;97(9):675-683

MUDr. Alexandra Mamová – gynekologička

 
Nákupný košík