Aj Bratislavský samosprávny kraj bojuje proti HPV

V piatok 17. júna sa budete môcť zaočkovať v Zrkadlovom háji v Petržalke

 

Deň očkovania proti HPV vírusu prebehne od 12.00 h do 17.45 h v zdravotnom stredisku na Rovniankovej 1 v Zrkadlovom háji v bratislavskej Petržalke.  Očkovacia schéma proti HPV je pre deti do 15 rokov dvojdávková, resp. trojdávková pre starších ako 15-ročných. 

„Na Slovensku zbytočne zomiera na rakovinu krčka maternice viac ako 200 žien ročne. Pritom drvivej väčšine týchto úmrtí by sa dalo predísť, pretože sa pred ním dá efektívne chrániť očkovaním alebo pravidelnými preventívnymi prehliadkami so skríningom u gynekológa. Preto sme sa rozhodli zorganizovať Deň očkovania proti HPV vírusu,“ uviedol predseda BSK Juraj Droba.

Rakovina krčka maternice je zhubné ochorenie, ktoré v 99% prípadoch vyvoláva ľudský papilomavírus (HPV). Je to druhá najčastejšia rakovina u žien na Slovensku veku od 0 do 45 rokov. Denne je toto ochorenie diagnostikované v priemere dvom ženám. V roku 2020 na túto diagnózu 284 žien zomrelo.

Očkovanie proti HPV je bezplatné, teda hradené zo zdravotného poistenia, pre všetky 12-ročné dievčatá a chlapcov. Očkovanie proti HPV sa uskutoční v piatok 17. júna v čase od 12:00 do 17:45 v zdravotnom stredisku na Rovniankovej 1 v Zrkadlovom Háji.

„Zaočkujeme aj staršie deti a dospelých, budú si však musieť vyzdvihnúť a uhradiť vakcínu v lekárni. Dievčatá a chlapci môžu využiť benefit zdravotných poisťovní, ktoré im preplatia časť tejto úhrady,“ doplnil Tomáš Szalay.

 

Chcete sa zaočkovať? Postupujte takto:

 
  • Kto sa môže prísť nechať zaočkovať?

    • Všetky 12-ročné dievčatá a chlapci (očkovanie je plne hradené zo zdravotného poistenia)

    • Zaočkujeme aj staršie deti a dospelých

  • Zaregistrujte sa na webe https://bratislavskykraj.sk/hpv-ockovanie/. Vďaka tomu vie Bratislavská župa zabezpečiť plynulosť očkovania. Po registrácii dostanete potvrdzujúci e-mail.

  • Očkovať sa dá aj bez registrácie, prednosť však majú ľudia s objednaným termínom.

  • Neplnoleté deti sa môžu očkovať len za prítomnosti a s informovaným súhlasom zákonného zástupcu (rodiča).

  • Očkovacia schéma HPV sa skladá z 2 resp. 3 dávok. V rámci Dňa očkovania proti HPV (17.6.) bude Bratislavská župa podávať len prvé dávky.

  • Deti do 15 rokov majú dostať spolu dve dávky, druhú dávku 5-13 mesiacov po prvej. Staršie osoby majú dostať 3 dávky, v rozostupe 2 a 6 mesiacov po prvej.

Akcia sa koná pod záštitou Ministerstva zdravotníctva SR a Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti SLS v spolupráci s pacientskymi organizáciami NIE RAKOVINE a Liga proti rakovine.

Nákupný košík