9-valentná vakcína proti HPV bude dostupnejšia! Preplatia ju poisťovne

Po rokovaní vlády o tom informoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. 9-valentná vakcína proti ľudskému papilomavírusu (HPV) bude od mája 2022 plne hradená zo zdravotného poistenia pri deťoch vo veku 12 rokov (od 12 rokov až do nasledujúcich narodenín)Očkovanie nebude povinné, minister ho však odporúča. Spomínaný vírus totiž zapríčiňuje rakovinu krčka maternice a iné závažné druhy rakoviny.

"Som rád, že sme sa dostali medzi krajiny, ktoré túto liečbu poskytujú zdarma. Vieme, že toto očkovanie chráni pred drvivou väčšinou prípadov rakoviny krčka maternice," podotkol Lengvarský. Dodal, že na túto chorobu zomrie ročne na Slovensku 200 žien.

Očkovať proti HPV vírusom sa dá kedykoľvek počas života, najlepšie však pred začatím pohlavného života. Očkovanie je podľa odborníkov na gynekológiu a pediatriu dôležité pre obe pohlavia. Očkovať sa však odporúča aj dospelým ženám, aj tie u ktorých už HPV infekcia bola zistená, pretože je to prevencia proti ďalším typom HPV vírusov. Očkovanie sa odporúča aj ženám, ktoré majú dyspláziu krčka maternice a idú podstúpiť, alebo podstúpili konizáciu. A to najmä preto, že aj po konizácii môže dojsť k reinfekcii tým istým, alebo iným typom HPV vírusu.

Zdroj: TASR

Nákupný košík